Curzu Zdraví a Rehab

Jak probíhá studium fyzioterapie a jaké jsou jeho výhody

  • Domů
  • Jak probíhá studium fyzioterapie a jaké jsou jeho výhody
Jak probíhá studium fyzioterapie a jaké jsou jeho výhody

Úvod do světa fyzioterapie

Mnozí z vás určitě přemýšlí o tom, jaký je to život fyzioterapeuta. Je to práce, která přináší uspokojení, je třeba neustálého vzdělávání, a také kontakt s lidmi - a právě o tom bude tento článek. Studium fyzioterapie je více než jen několikaleté získání titulu, je to cesta, která může změnit nejen vaše životní směřování, ale i životy vašich pacientů. Já sám jsem se fyzioterapií během života několikrát setkal, ale než se do těch příběhů pustíme, pojďme si říci něco více o samotném studiu.

Struktura a délka studia fyzioterapie

Studium fyzioterapie je poměrně náročná záležitost. V rámci České republiky můžete vybírat mezi bakalářskými a magisterskými programy na různých vysokých školách. A dejte si říci, že ani variantu studia "light" tu nenajdete. Připravte se na dobře nabitý rozvrh, dlouhé hodiny praktik a teoretických předmětů, které vás dokonale prověří. Bakalářské studium trvá obvykle tři roky, ale nadšení studenti mohou pokračovat v magisterském studiu, které obvykle zabere další dva roky. Pokud máte ambice stát se doktorem fyzioterapie, přidejte ještě několik let na získání titulu Ph.D. Je to maraton, nikoli sprint, ale kdo by si na cestě k vysněném cíli nepřál takovou výzvu, že?

Obsah studia a praktická příprava

Studium je kombinací teoretických přednášek a praktických seminářů. V průběhu studia se naučíte vše o lidské anatomii, fyziologii, vše o patologii, to znamená o různých onemocněních, o rehabilitačních metodách, a taky o tom, jak psát vědecké práce. Bez těchto znalostí by to prostě nešlo. Teorie je fajn, ale věřte mi, zlatá je praxe. Uchopit lidské tělo v praxi, to je něco, o čem si nemůžete přečíst v žádných knihách. Praktické zkušenosti, to znamená klinické praxe, jsou základním kamenem vaší budoucí kariéry. A já mám osobně z praxe jednu příhodu, kdy jsem se jako student fyzioterapie potýkal s náročným pacientem... ale to nechám asi na později.

Význam soft skills a komunikace

Naučíte se spoustu vědecky znějících termínů, ale co vás opravdu posune vpřed, jsou soft skills - měkké dovednosti. Empatie, schopnost naslouchat, komunikativnost, přizpůsobivost a mnoho dalšího. Fyzioterapeut není jen léčitel těla, ale i duše, a tady přichází do hry vaše lidská stránka. Největší výzvou v této práci je najít společnou řeč s pacienty a dostat se jim pod kůži - obrazně řečeno. Mít technické dovednosti je skvělé, ale pokud nezvládnete správně komunikovat s lidmi, kteří k vám přicházejí s bolestmi, bude to těžký boj.

Splní studium fyzioterapie vaše očekávání?

Máte-li iluze, že po absolutoriu budete mít ordinaci plnou pacientů, kteří na vás budou čekat s otevřenou peněženkou, nechci vás vylévat ze sna, ale možná přijdete na zem. Fyzioterapie je kouzelná práce, ale také mnohdy náročná a někdy i trochu podhodnocená. Co jsem si osobně užil, je neuvěřitelná gratifikace, když vidíte výsledky své práce. Když pomůžete pacientovi zpět na nohy po těžké operaci nebo když uslyšíte děkovné slova člověka, který se po mnoha měsících vrátí k běžným aktivitám. Splní studium vašich očekávání? Pokud toužíte po práci, která skutečně mění životy k lepšímu, pak ano.

Po studiu - realita trhu práce

Dobrá, vy jste absolvent, diplom máte v ruce a co dál? Trh práce je bojové pole a vy máte jako fyzioterapeut spoustu možností, jak se na něj dostat. Můžete pracovat v nemocnici, v lázních, otevřít si vlastní praxi, nebo jít cestou sportovní fyzioterapie. Řeknu vám upřímně, nebude to snadné. Je třeba si vybudovat pověst, získat klienty a neustále se vzdělávat. Ale pokud mě zajímáte, tady je jedna z mých osobních zkušeností: když jsem začínal, dělal jsem vše, od masáží po rehabilitace po operacích. Měl jsem klienty, kteří přišli na doporučení, ale také ty, co si mě našli náhodou na internetu – a ano, mít dobře zoptimalizovanou webovou stránku opravdu pomáhá.

Současné trendy ve fyzioterapii

Svět se mění a fyzioterapie s ním. Neustále přibývají nové metody léčby, výzkumy a technologie – a abyste zůstali na vrcholu, musíte být stále ve střehu. Robotická fyzioterapie, virtuální realita, nebo softwarové aplikace pro cvičení doma, to jsou jen některé z trendů, které formují současnost i budoucnost tohoto oboru. Přichycen učeními starými jako Metuzalém nesmíte být; jakmile přestanete držet krok s dobou, začnete ztrácet.

Nesmírná škála specializací

A víte, že se můžete jako fyzioterapeut specializovat na konkrétní oblasti? Od pediatrie, přes sportovní fyzioterapii, až po neurologii nebo kardiologii. Každá z těchto oblastí přináší své specifické výzvy a dramatické momenty. Když o tom tak uvažuji, hlavně díky tomu kolik je možností, jak se fyzioterapieprolnout do vašich životů, je opravdu mozaika možností, kam se po studiu můžete vydat.

Závěrem – příběh z praxe

Na konci bych se s vámi rád podělil o jednu zkušenost, která mi utkvěla v paměti. Měl jsem pacienta, skvělého středoškoláka, který přišel po těžkém zranění při fotbale. Byl na vozíku a hodně skeptický, zda kdy znovu stoupne na fotbalové hřiště. Pracovali jsme tvrdě, spolu s jeho odhodláním a časem, jeho změna byla úžasná. Vrátit takového kluka zpět k normálnímu životu, to byl pro mě nejen profesionální úspěch, ale i osobní vítězství. To je pro mě fyzioterapie – nekonečně náročná, ale neuvěřitelně obohacující. Doufám, že i vy najdete ve studiu fyzioterapie to, co hledáte, a ať vám to přináší tolik radosti, kolik přináší mně.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář