Curzu Zdraví a Rehab

Jak správně jíst pro zdravý životní styl: Nejlepší tipy a triky

  • Domů
  • Jak správně jíst pro zdravý životní styl: Nejlepší tipy a triky
Jak správně jíst pro zdravý životní styl: Nejlepší tipy a triky

Jak začít měnit své stravovací návyky

Možná to zní trochu jako klišé, ale všichni víme, že "jsme to, co jíme". Není to jen prázdné rčení, je to opravdu pravda. Když si dáte pozor na to, co přijímáte do svého organismu, může to mít obrovský vliv nejen na vaši postavu, ale také na vaše zdraví a celkovou pohodu. Ale jak začít? Vždyť změnit zavedené návyky se zdá být téměř nadlidský úkol. Klíčové je začít postupně a nedělat drastické kroky, které by vás mohly dostat zpět do starých kolejí. Představme si tedy pár základních kroků, díky kterým můžeme naše stravovací návyky posunout správným směrem.

Naučte se poslouchat své tělo

Je důležité vnímat signály, které vám vaše tělo posílá. Některé potraviny vám mohou dělat dobře, zatímco po jiných se můžete cítit unavení nebo dokonce podráždění. Já jsem si třeba všiml, že po velké porci těžkého jídla jsem celý den jakoby mimo. Po čase jsem pochopil, že moje tělo vlastně říká "hej, tohle mi nedělá dobře". Naučit se rozpoznávat tyto signály je prvním krokem ke zdravější stravě. A nezapomeňme, že poslouchat tělo neznamená jen dávat pozor na to, co nám nesedí. Znamená to i rozpoznávat pocit hladu a sytosti. Naučme se jíst pouze tehdy, když máme opravdu hlad, a přestat, jakmile jsme sýti. To může být složité, ale je to zásadní pro udržení zdravé váhy.

Výběr správných potravin

Nejde jen o to, kolik jíme, ale také co jíme. A tady to začíná být opravdu zábavné! Svět potravin je nesmírně pestrý a je úžasné objevovat nové chutě a kombinace. Zaměřme se na celozrnné produkty, čerstvé ovoce a zeleninu, zdravé tuky a kvalitní bílkoviny. Přílohy typu bílé rýže a bílého pečiva můžeme nahradit jejich celozrnnými variantami, což nám dodá více vlákniny a bude nás držet déle syté. Rovněž je dobré integrovat do jídelníčku dostatek ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. A pozn.: není ovoce jako ovoce, banány vás třeba na rozdíl od jablek zasytí na delší dobu.

Zacházejte s jídlem jako s přítelem, ne nepřítelem

Tady bych rád zdůraznil, že jídlo by mělo být naším spojencem. Mnoho lidí má tendenci považovat jídlo za nepřítele, zejména když se snaží zhubnout. To je chybný přístup. Jídlo je zdrojem energie a nutričních látek, které naše tělo potřebuje k fungování. Důležité je hledat rovnováhu a umět si vychutnat každé sousto, aniž bychom se cítili provinile. Balanc je klíčový, stejně jako užívání si malých potěšení bez pocitu viny. Když si občas dáte kousek hořké čokolády nebo misku vaší oblíbené zmrzliny, neuškodíte. Je to o množství a frekvenci.

Hydratace je alfa a omega

Často zapomínaný, ale neuvěřitelně důležitý aspekt naší stravy je dostatečná hydratace. Voda je základní složkou našeho těla a je klíčová pro celou řadu fyziologických procesů. Mnohdy můžeme pociťovat hlad, když ve skutečnosti jde pouze o dehydrataci. Takže než sáhnete po svačině, zkuste se napít a možná zjistíte, že byla žízeň, ne hlad. A pokud vám chutná něco s příchutí, přidejte do vody plátek citronu nebo pár listů máty, a máte skvělý nápoj, který vás osvěží a zároveň hydratuje. Rád si dělám i bylinkové čaje, které jsou skvělou alternativou, když vám je voda málo.

Plánování jídel jako základní kámen úspěchu

Málokdo zvládne jíst zdravě bez nějakého plánování. Když jsem začal plánovat, co a kdy budu jíst, přestal jsem podléhat neodolatelné touze po rychlém občerstvení nebo nezdravých svačinách. Najednou jsem měl přehled a kontrolu nad tím, co jím, a to mi dodávalo motivaci. Plánování navíc nemusí být nijak zdlouhavé nebo komplikované. Stačí si o víkendu sednout, projít si recepty a sestavit si stravu na celý týden včetně nákupního seznamu. Můžete si také připravit některá jídla předem a mít je tak k dispozici pro rušné dny. Zkuste to, uvidíte, jaký to bude mít pozitivní dopad!

Jídlo na cestách – nebojte se být náročný

Je pravda, že jíst zdravě může být náročnější, když jste na cestách nebo nemáte přístup ke své kuchyni. Ale i v restauracích nebo na různých akcích se můžete držet svých stravovacích principů. Nebojte se vyžádat si úpravu jídla dle vašich potřeb. To znamená, že místo smažených pokrmů si můžete objednat grilovanou variantu nebo si vyžádat dresing vedle, místo přímo na salátu. Já vždy když jsem venku na jídle, snažím se vybírat možnosti, které jsou co nejbližší tomu, co bych si připravil doma. Současné trendy navíc jdou potravinové intolerance a různým dietám vstříc, takže je stále snazší najít něco, co vám bude nejen chutnat, ale i prospívat vašemu zdraví.

Potravinové intolerancie a alergie

Současná doba se potýká s nárůstem potravinových intolerancí a alergií. Je důležité je brát vážně, protože mohou způsobovat nejen nepohodlí, ale i vážné zdravotní problémy. Pokud máte pocit, že vám něco nedělá dobře, rozhodně bych doporučil vyšetření u specialisty. Sám jsem zjistil, že mám intoleranci na lepek, což změnilo můj pohled na jídlo a nutnost se adaptovat. Teď peču chleba z bezlepkové mouky a objevil jsem spoustu nových receptů, které jsou stejně chutné, ako ty klasické. Je to sice výzva, ale díky ní jsem poznal spoustu nových a zdravých potravin, které bych jinak možná nezkusil.

Zapojte svou rodinu a přátele do zdravého jídelníčku

Poslední, ale neméně důležitý aspekt úspěšné změny stravovacích návyků je vaše sociální prostředí. Je to podstatně jednodušší, když ve vaší změně mají oporu i ti, kteří jsou kolem vás. Pokud s vámi žije partner nebo partnerka, doporučuji zapojit je do plánování jídel a nákupů. To může posílit váš vztah a zároveň vám to poskytne vzájemnou podporu. I vaše přátelé mohou být velkou oporou. Vždyť společné vaření nebo sdílení receptů může být nejen zábavné, ale i nesmírně obohacující. Myslete na to, že když děláte změny ve stravě, tak nejste v tom sami a že máte své blízké, kteří vám mohou pomoci s cestou k lepšímu a zdravějšímu životnímu stylu.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář