Curzu Zdraví a Rehab

Jak vypadá záchvat úzkosti?

  • Domů
  • Jak vypadá záchvat úzkosti?
Jak vypadá záchvat úzkosti?

Úvod do úzkosti

Znáte ten pocit, kdy se vám z ničeho nic začne hrozně klepat koleno, nebo ruka? Mě se to někdy stane, aniž bych měl příčinu k nervozitě. V takové chvíli by si každý mohl říct, že tyto tělesné projevy nervozity jsou pravděpodobně způsobeny stresem. Ale co když se z těchto občasných znaků nervozity vyvine intenzivní a krutý záchvat úzkosti? Co to vlastně znamená, jak vypadá záchvat úzkosti?

Naučte se poznávat příznaky záchvatu úzkosti

Známými příznaky záchvatu úzkosti jsou palpitace neboli bušení srdce, pocení, klepání končetin, bolesti na hrudi, závratě, pocit dušení a další. Může se zdát, jakoby nám z ničeho nic docházelo dechu nebo že se nám hroutí srdce. I když jsou tyto projevy hrozně nepříjemné, jsou to jen tělesné projevy našeho strachu a většinou nejsou ohrožující život.

Naučte se rozpoznat záchvat úzkosti

Jednou z nejčastějších otázek, které si lidé kladou, je: „Jak poznám, že mám záchvat úzkosti a ne třeba nějakou vážnou tělesnou nemoc?“. Záchvat úzkosti trvá obvykle 10 až 30 minut a poznáte ho podle toho, že se jeho intenzita postupně zvyšuje, pak dosáhne vrcholu a postupně opět klesá. Naopak u vážných tělesných nemocí, jako je srdeční infarkt, se intenzita projevů postupně nezvyšuje a neklesá, ale je konstantní.

Co dělat, když pocítíte záchvat úzkosti

Cesta, jak se vyrovnat se záchvatem úzkosti, vedou přes naši hlavu. Je dobré se snažit uvědomit si, že jde "jen" o strach, který vyvolává tělesné projevy a že nejde o žádnou závažnou tělesnou nemoc. Martina, moje manželka, mi vždy připomíná, abych nezapomněl dýchat. Toto mi většinou pomáhá, i když vím, že to někdy není tak jednoduché, jak to zní.

Co udělat po záchvatu úzkosti

Po záchvatu úzkosti je důležité se snažit vrátit do normálního stavu. Podle mě je dobré si dopřát něco, co nás uklidňuje. Rád si třeba pustím oblíbenou hudbu nebo si přečtu pár stránek z knihy, kterou momentálně čtu. Martina zase nejraději relaxuje při józe nebo meditaci. Hlavně je důležité se nevyčítat a nepítajít se proč a jak k záchvatu došlo.

Kdy jít za odborníkem

Když se záchvaty úzkosti začnou opakovat často a stávají se z nich obávaným fenoménem, je na čase vyhledat odborníka. Buď se poraďte se svým praktickým lékařem nebo se obraťte přímo na odborníka na psychické zdraví - psychologa nebo psychiatra. Nebojte se o tom mluvit - úzkostní poruchy postihují stále více lidí a nejste v tom sami.

Prevence záchvatů úzkosti

Prevence je samozřejmě nejlepší lék. Snažte se dodržovat zdravý životní styl,vést pravidelný život bez velkých výkyvů, omezovat stresové situace a dodávat tělu pravidelnou dávku pohybu a relaxace. Martina a já, jsme například začali chodit na společné procházky a já si oblíbil jógu. To vše mi pomohlo zvládat úzkost lépe.

Úzkost je součástí života každého z nás. Takovým záchvatem úzkosti prochází mnoho lidí a nebývá to nic neobvyklého. Důležité je ale vědět, jak se s tím vyrovnat a jak na to reagovat. A nejlepší způsob jak se vypořádat se záchvatem úzkosti je právě pochopení a akceptace toho, co se děje.

Josef Novák

Josef Novák

Jako specialista na rehabilitaci pracuji v rehabilitačním centru v Hradci Králové. Mám za sebou mnoho úspěchů při pomoci lidem vracet se zpět do plného života po různých ztrátách fyzických schopností. Jsem také velkým nadšencem pro zdravý životní styl, a proto rád píšu o zdravé stravě a jejím vlivu na naše zdraví. Moje práce je mou vášní a jsem šťastný, že mohu pomáhat lidem žít plnohodnotný život.

Napsat komentář