Curzu Zdraví a Rehab

Co řeší chiropraktik?

  • Domů
  • Co řeší chiropraktik?
Co řeší chiropraktik?

Základy chiropraktiky: více než „jen“ masáže

Jestliže si myslíte, že práce chiropraktika je jen o pár masážích a kneading, opravdu vás potřebuji osvětlit. Považuji se za docela znalého muže, ale když jsem se setkal s chiropraktikem poprvé, byl jsem překvapený jejich širokým spektrem schopností a znalostí. Jako každý odborný lékař se chiropraktik intenzivně zabývá anatomii a fyziologií těla. Nikdy jsem si nemyslel, že bych dokázal pojmout tolik informací o mých vlastních svalových skupinách, nervových drahách a kloubech.

V případě, že se ptáte proč, mám odpověď. Pozvali mě na veřejnou debatu na téma chiropraktiky, a myslel jsem si, že to bude lehké. Byl jsem velmi sebejistý, až do chvíle, kdy jsem se sešel s mým kolegou – chiropraktikem. To vedlo k tomu, že se mu snažím dokázat a vysvětlit, co to jako vlastně dělá. A postupně jsem se začal dovídat více a více o této oblasti.

Chiropraktická filozofie: poslechněte své tělo

Tak mi tedy řekněte, jestli umíte poslouchat své tělo? Myslel jsem, že to umím, ale když mi chiropraktik začal klást otázky o tom, jak jsem si sedl na židli, jaký výraz mé tváře naznačoval, jak se cítím nebo jak je rozložená váha na mých nohou, uvědomil jsem si, že si většinu těchto věcí ani nevšímám.

O to se ale starají chiropraktici. Jsou to odborníci, kteří vnímají tělo jako celek - od hlavy k patě. Vidí, jak funguje ve své komplexnosti a jsou schopni odhalit skryté problémy, které by mohly vést k bolesti nebo nemoce. Snaží se využívat přirozené schopnosti těla k regeneraci a uzdravení, místo toho, aby se spoléhali na léky.

Co konkrétně dělá chiropraktik: léčení bez skalpelu

Když jsem se dozvěděl, že chiropraktika je léčebná metoda bez použití léků nebo chirurgických zákroků, byl jsem trochu skeptický. Ale jak jsem se dozvěděl více, uvědomil jsem si, že to má smysl. Chiropraktik se zaměřuje na diagnózu a léčení mechanických problémů svalového a kosterního systému, včetně páteře.

Věříte mi nebo ne, ale techniky, které používají, jsou založeny na přesunutí a manipulaci s páteří a klouby, aby dosáhli lepšího zdraví a pohody. Uvědomil jsem si, že moje bederní páteř mohla být zdrojem bolestí v kolenou. Nikdy by mě to nenapadlo, ale chiropraktik mi to vysvětlil tak, že jsem to pochopil. A co je na tom nejlepší? Po několika sezeních jsem se cítil lépe.

Význam preventivní péče: lepší být v předstihu

Mám svého psa, Maxe. A tak jako je pro něj důležité pravidelné očkování a preventivní návštěvy u veterináře, je důležité i pro mě jako člověka pravidelně navštěvovat svého lékaře. A chiropraktik je jeden z lékařů, které bychom měli mít na svém seznamu. Nejde jen o to, léčit nemoci, ale také je předcházet.

Svého času jsem chodil na fotbal a víte, co jsem dostal k osmnáctým narozeninám? Chronickou bolest kolene. Byl bych rád, kdybych věděl o chiropraktice dříve. Možná bych se teď nemusel potýkat s takovými problémy. Ale jak se říká, lepší pozdě než nikdy.

Chiropraktika a její význam pro sportovce: kdo by to byl řekl?

A teď si řeknete, Josef, ale já nejsem sportovec. Ale nejde jen o sportovce. Moje záda mohou být svědkem toho, jak se může stát obyčejný pohyb katastrofou. Ale pokud jste sportovec, je chiropraktika pro vás ještě důležitější. Chiropraktici mohou pomoci sportovcům zlepšit jejich výkon tím, že budou pracovat na jejich flexibilitě, pohybové kontrole a rovnováze.

Jestli chcete pečovat o své tělo, je čas začít myslet na chiropraktiku. Je to jako péče o svůj vůz. Nemůžete očekávat, že bude fungovat správně, pokud se o něj staráte jen když se něco pokazí. A pamatujte, že můžete mít nejlepší auto na světě, ale pokud nejste v pořádku, neprojedete ani metr.

Josef Novák

Josef Novák

Jako specialista na rehabilitaci pracuji v rehabilitačním centru v Hradci Králové. Mám za sebou mnoho úspěchů při pomoci lidem vracet se zpět do plného života po různých ztrátách fyzických schopností. Jsem také velkým nadšencem pro zdravý životní styl, a proto rád píšu o zdravé stravě a jejím vlivu na naše zdraví. Moje práce je mou vášní a jsem šťastný, že mohu pomáhat lidem žít plnohodnotný život.

Napsat komentář