Curzu Zdraví a Rehab

Jak zůstat zdravá: Praktické tipy a návody pro každodenní péči

  • Domů
  • Jak zůstat zdravá: Praktické tipy a návody pro každodenní péči
Jak zůstat zdravá: Praktické tipy a návody pro každodenní péči

Význam správné výživy

Asi každý z nás občas zavládne nad myšlenkou, jak posílit svou fyzickou kondici a stát se zdravějším. V tomhle zápase s chipsama a fast foodem je první bitva, kterou musíme vyhrát, ta s tím, co si nandáme na talíř. Nechci být ten kazisvět, ale burger s hranolkama by neměl být denním chlebem, přátelé. Důležitost vyvážené stravy nemůže být dostatečně zdůrazněna – tělo je jako ten nejsofistikovanější automobil, a pokud mu nedáme to nejlepší palivo, nebude jet jak by mělo. A palivo? To jsou vitamíny, minerály, bílkoviny, sacharidy a tuky – ale pozor, jen ty správné a v té správné rovnováze.

Což mi připomíná tu dobu, kdy jsem se rozhodl "být zdravý" a kupoval jen produkty se značkou "bio". A stalo se mi něco úžasného. Po měsíci jsem se cítil jako Superman (i když má spíš načerpanou energii ze slunce než z luštěnin, že?). Nemyslím, že bych zvládl zvedat auta, ale mám podezření, že i Max, můj čokl, mi lepší náladu vycítil a začal kolem mě tančit jako o život. Takže, pojďme na to: V první řadě, zapomeňte na balené džusy, a jakékoliv náhrady za skutečné ovoce a zeleninu. Tyhle potraviny by měly tvořit základ vaší spotřeby. A co se týče "bio" štítků, tak možná si říkáte, že ten rozdíl chutí nepoznáte, ale řeknu vám, že jde hlavně o to, co v těch potravinách NENÍ - pesticidy, herbicidy, a ty nezdravé přísady, co vadí našemu zdraví.

Pohyb – nad zlato

Nikdo nechce, aby jeho tělo vypadalo jako gaučová brambora, že? Neříkám, že musíte být olympionik, ale trocha pohybu může udělat zázraky. I malé změny mohou znamenat velký rozdíl v tom, jak se cítíme. Například místo výtahu zkuste schody. Nebo co takhle vyvenčit psa na delší procházku? Max, můj pejsan, je v tomhle můj osobní trenér. Když jsem jsme se rozhodl nahradit večerní hodiny strávené u televizoru rychlejší procházkou, byl jsem překvapen, kolik energie jsem najednou měl. A to ani nemluvím o tom, že spánek potom chutná jako sladký sen. Základem je dát tělu pravidelný pohyb, který podporuje krevní oběh a all-round dobré fungování – od srdíčka až po myšlenky.

A pokud si myslíte, že vám chybí motivace, pamatujte, že nejde o to dělat zázraky hned první den. Postačí, když zkusíte každý den přidat trochu více, a než se nadějete, budete dělat kliky jako komando. Mě, když něco zabere, tak to bývá nejčastěji konkurence. Když se s kamarádem stavíme, kdo udělá víc dřepů, tak nějak nemá cenu sázet proti mě. Vnitřní ryze mužská soutěživost na sebe nenechá dlouho čekat.

Hydratace jako alfa a omega

Nabízí se otázka: když naše tělo pozná, že je hladové, proč si neumíme uvědomit, kdy potřebujeme vodu? Já už jsem tu lekci si odžil. Občas jsem měl hlavu jak na plotořezu, únava jako po maratonu a nevěděl jsem proč. A víte, co to bylo? Voda, přátelé. Voda. Ne podceňujte sílu správné hydratace – naše tělo se skládá z víc jak 60% vody, takže fakt potřebujeme doplňovat zásoby. A teď nekecejte, že káva se počítá. Ne, počítá se čistá voda. A jestli chcete být trochu fancy, přisypte do ní citrón nebo pár listů máty, a voilà, máte koktejl, za který by se nemusel stydět žádný barman! Denně pijte alespoň 2 litry a sledujte, jak se vám rozjasní pleť, oživí energie a váš mozek zapracuje na plný pecky.

Stres a jeho důsledky pro naše zdraví

Ach, ten zákeřný stres. Ukáže se ve chvílích, kdy ho nejvíc nepotřebujeme. Ale víte co? Stres je tady s námi od pravěku - naši předci se bez stresu, který jim dal pořádný adrenalinový kick k útěku před sabertooth tygrem, neobešli. Jenže my dnes máme místo tygra deadline u projektů. Tak jak s tím zatočit? Relaxace a meditace. Najděte si čas během dne, kdy se můžete na pár minut zastavit a jednoduše dýchat. Jóga je také skvělý způsob, jak se uvolnit a zároveň posílit tělo. A pokud tady mluvíme o smíchu jako o nejlepším léku, tak se podělu s vámi příběhem.

Jednou jsem se tak rozčílil kvůli tomu, že jsem nestihl autobus (protože, přiznejme si, veřejná doprava v Plzni másvé vrtochy), a v tu chvíli mi Max podložil svoji hračku pod nohy a já "elegantně" ulétl a skončil na zemi. Samozřejmě Max to bral jako pozvánku k hře, a uháněl mi vrtěním ocasu nad obličejem tím zdrcujícím vypadat, že jsem nejvtipnější člověk na světě. A já jsem se vážně začal smát. A všimněte si, stres pryč, úsměv na tváři a to díky psovi, který mě tak náhodou naučil, že někdy stačí se prostě zasmát.

Důležitost kvalitního spánku

Spánek je pro tělo jako restart pro počítač – je naprosto zásadní, aby to všechno frčelo, jak má. Bohužel, byl jsem ten typ člověka, který rád trval na tom, že "spát můžu až budu starý". Ale že to byla chyba, to vám můžu potvrdit. Kvůli špatnému spánku jsem měl méně energie, pomalejší myšlení a nebyl jsem zrovna v nejlepší náladě – což si všimnul i Max, který si pak zvykl ležet vedle mé postele a dívat se na mě takovým tím psem pohledem, který říká "co zase provádíš, člověče". Plus, noční obrazovka a seriálové maratony to rozhodně nezlepšovaly.

Obrat nastal, když jsem si konečně řekl dost a dal si za úkol spát minimálně 7 hodin každou noc. Změna nepřišla okamžitě, ale po týdnu jsem se cítil jako nový člověk. Chápu, že moderní životní styl nabízí lákadla, jaké jsou večerní posezení s přáteli nebo poslední epizoda oblíbeného seriálu, ale kvalitní spánek stojí za to bojovat. Takže, vypněte obrazovky hodinu před spaním, vytvořte si pohodlné a tmavé prostředí pro spánek a nebuďte překvapeni, když začnete vstávat s pocitem, že dnes zvládnete cokoliv.

Pravidelné zdravotní prohlídky

Někdo má rád návštěvy u doktorů, jiní raději vykrvácí v křoví než by šli na kontrolu. Já patřím k těm druhým. Pokračoval bych s tím do teď, ale tenhle můj obrozenecký okamžik totiž přišel, když jsem si uvědomil, že prevence je klíčová. Takže pravidelná zdravotní prohlídka – tu si pište za uši. Nejen že budete mít klidnější spaní (nedostatek spánku nepotřebujeme), ale také můžete odhalit některé nemoci dřív, než vás budou stát víc energie (nebo bolesti) než je zdrávo. A i když nesnáším jehly víc než prázdný misky Maxe, i ty patří k životu.

A teď nebudu lhát, ten pocit, když doktor prohlásí, že jste zdraví a nemáte se čeho bát, je k nezaplacení. Plus, pokud jste muž, tak se můžete na chvíli cítit jako odolný viking (i když bez vousů a s menším břichem) - věřte mi, vnitřního vikinga máme každý, jen se někdy těžko hledá - třeba mezi papíry na stole právě při čekání v ordinaci.

Dobré vztahy a pozitivní mysl

Poslední ingredience do receptu na zdravý život? Dobré vztahy a pozitivní mysetlení. Jsem ten typ chlapa, co se rád směje i nad vlastními patáliemi (a věřte, že Max je dobrý pomocník při vytváření těchto okamžiků). Pokud je kolem vás pozitivní energie, vaše tělo reaguje stejně. A ano, i ti nejbližší mohou být občas nároční, ale nakonec jsou to oni, díky kterým i ty nejhorší dny změní barvu.

Pluzeňský kamarádi, rodina, náhodná setkání s lidmi, kteří vás nabijí energií, i tohle všechno je součástí zdravého životního stylu. Podržte si ty pozitivní vztahy a pokud narazíte na někoho, kdo je jak černá díra, která vysává vaši energii, nebojte se udělat krok zpět. A nezapomeňte, že smích je něco, co spojuje lidi, takže nešetřete vtipy – i ty nejtrapnější.

A to by bylo z mé strany vše. Doufám, že si z tohoto malého výletu do světa zdravé životosprávy odnesete něco, co změní váš den k lepšímu. A pamatujte – step by step, nejaké malé změny mohou znamenat velké věci pro vaše zdraví a Max to ví nejlíp, protože jako pes to má vše

Lukáš Kunc

Lukáš Kunc

Jsem odborník na rehabilitaci se specializací na obnovu fyzické kondice po zraněních a nemocích. Věnuji se každému klientovi individuálně a vytvářím komplexní plány na zlepšení jejich zdravotního stavu. Miluji psaní o zdraví, zdravé stravě a o své profesi - rehabilitaci a sdílení svých znalostí a zkušeností s ostatními.

Napsat komentář