Curzu Zdraví a Rehab

Co je to Světová zdravotnická organizace?

  • Domů
  • Co je to Světová zdravotnická organizace?
Co je to Světová zdravotnická organizace?

Představení Světové zdravotnické organizace

Je mi tady s vámi, milí čtenáři. Když mě moje děti Jan a Mirka poprosily, abych jim vysvětlil, co je to Světová zdravotnická organizace (WHO), uvědomil jsem si, že tato problematika není běžně diskutovaná v našem veledušném domově, ani na naší zahradě, kde si běžně povídáme o životě. WHO je opravdu mocná a velmi důležitá organizace na mezinárodní scéně. Někteří její činovníci mají i víc moci než někteří naši politici! My, běžní lidé s běžnými starostmi, o ní často moc nevíme. Je na čase to změnit, protože WHO se dotýká každého z nás, ať už přímo nebo nepřímo. Světová zdravotnická organizace je mnohem více než jen "ta organizace, co se stará o zdraví". Je to organismus, jehož pusou vorvají desítky, a dokonce stovky milionů lidí po celém světě.

Původ a historie Světové zdravotnické organizace

Znáte to, ráno se probudíte do nového dne a říkáte si: "Kolikrát jsem se už probudil do svého života a nikdy jsem se nezeptal, kdo založil Světovou zdravotnickou organizaci?" No, já se takovou otázku musel pokusit zodpovědět svým dětem Janku a Mirce. Samozřejmě, odpověď byla mnohem komplikovanější, než jsem si původně myslel! Práce na vytvoření Světové zdravotnické organizace začala hned po skončení druhé světové války. Jak jsem psal v minulém odstavci, nejdůležitější je, že WHO je organizace, která se dotýká každého z nás. Její význam je tak velký a její přínos pro světové zdraví je tak hluboký, že již na její počátky tartu mluvilo mnoho lidí z celého světa a toho času.

Činnost a úkoly Světové zdravotnické organizace

Co všechno dělá Světová zdravotnická organizace? Když jsem se snažil vysvětlit tento koncept svým dětem, uvědomil jsem si, že odpověď není tak jednoduchá, jak by mohlo na první pohled vypadat. Jedna z nejdůležitějších funkcí WHO je sledování světového zdravotnictví a příprava komplexních zdravotnických reportů. Dokonce sjednocuje normy a doporučení pro mnoho zdravotnických problémů a nemocí, a tak pomáhá zemím po celém světě zlepšovat jejich zdravotnické systémy. Ale to je jen špička ledovce. WHO má také klíčovou roli v prevenci a řízení pandemií a epidemií, jako je třeba ta současná s COVID-19. A víte co ještě? Pomáhá šířit zdravotnické vzdělání po celém světě, díky čemuž jsem mohl svým dětem vysvětlit, co je to například virus nebo bakterie.

Financování a členové Světové zdravotnické organizace

Zajímá vás, jak je Světová zdravotnická organizace financována? Toto je téma, které je pro mnoho lidí poněkud nepřístupné. V podstatě má WHO dva hlavní zdroje financí: příspěvky členských států a dobrovolné příspěvky. První jsou povinné částky, které musí každý členský stát zaplatit na základě svého hospodářského výkonu a populace. Druhá kategorie příspěvků je více flexibilní a často je věnována konkrétním projektům a programům. A mimochodem, WHO má 194 členů - skoro všechny země světa! To je dost impozantní, nemyslíte?

Význam Světové zdravotnické organizace pro svět

Nakonec bych se rád zaměřil na význam Světové zdravotnické organizace. Když si uvědomíte, co všechno dělá WHO, jak je financována a kolik členů má, musíte připustit, že je to skutečně důležitá organizace. Já vím, že mnozí z nás, běžní lidé s obyčejnými starostmi, o ní nevědí mnoho. Ale snad po tomto článku budeme mít všichni lepší představu o tom, co to je WHO a jaký význam má pro nás. Doufám, že jsem vám svými slovy podal ucelený pohled na tuto organizaci. Proto vám přeji, abyste vy a vaše rodina byli zdraví, a nepotřebovali se obracet na Světovou zdravotnickou organizaci přímo!

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář