Curzu Zdraví a Rehab

Co jíst na nervy?

  • Domů
  • Co jíst na nervy?
Co jíst na nervy?

Když nervy křičí o pomoc

Mám takový pocit, že můj život je jedno velké kolotoč nervů. Věřte mi, vím, jaké to je. Když vám něco leze na nervy tak moc, až máte neodolatelnou chuť něco hodit do zdi. Například, když našeho psa Maxe popadne záchvat štěkání. Je to rozkošný malý tvor, ale v noci vás to dokáže pěkně vytočit. A kdo by si myslel, že naši chlupatí přátelé cítí naše nervy, začnou být ještě nější. Víte, co mi ale pomáhá? Správně, jídlo. A tak jsem se rozhodl sdílet s vámi své tipy na jídla, která vám mohou pomoct bojovat s nervozitou.

Nesrovnatelné uklidňující účinky banánů

Neuvěřitelné, ale pravdivé. Banány jsou skvělým zdrojem draslíku, který pomáhá regulovat srdeční rytmus a uklidňuje nervový systém. Moje Monika o tom ví své. Jakmile začne moje nervozita stoupat, ona se mi snaží podstrčit banán. A musím říct, že to funguje! Možná je to placebo efekt, ale kdo se o to stará, když to pomáhá, že? Banánové palačinky, banánový smoothie, banánový bread... možnosti jsou skoro nekonečné. A když se mi stane, že na mě někdo začne hulákat na ulici, raději si do pusy strčím banán, než abych za ním zahučel zpátky. Zachraňuje mě to a moje nervy.

Ořechy a semínka: zlatý poklad pro nervy

Jste někdy slyšeli o magnéziu? Je to takový ten minerál, který vám dokáže ulevit od nervového napětí. A víte, kde ho najdete hojnost? Přesně tak, v ořiších a semínkách. Lískové oříšky, mandle, slunečnicová semínka, chia semínka, všechny jsou nabitá hojností tohoto uklidňujícího minerálu. A pokud vás štve, že si musíte pořád něco přejídat, tak vás uklidním tím, že stačí už jen malé množství těchto dobrot na den a budete v pohodě. Možná je pro vás lepší varianta semínek, jako je to u mě, protože ořechy se mi v zubech zasekávají a to mě zase dostává.

Zázračná síla zeleného čaje

Víte co je perfektním společníkem pro horké letní odpoledne nebo chladné zimní večery? Hlavně když mě mačká nervozita? Ano, je to šálek zeleného čaje. Zřejmě jste slyšeli, jak je zelený čaj zdravý. Ale víte, že obsahuje látku zvanou theanin, která přirozeně uklidňuje mysl? Je to jako mít malého kouzelníka v šálku, který ti pomůže zvládnout stres.

Sýr: Lék na nervy

Pamatujete na to, když jste byli malí a vaše maminka vás ukládala s dobrou nočkou, kterou byla sklenice teplého mléka? No, já si to nepamatuji, ale slyšel jsem, že teplé mléko může pomoci klidně usnout. Nepiju ale mléko, mám raději sýr. Obsahuje tryptofan, což je aminokyselina pomáhající tvorbě serotoninu, hormonu štěstí. Monika ví, že když jsem nervózní, dá mi trochu toho našeho oblíbeného eidamu a já se hned uklidním. Na nějakou dobu.

Uklidňující účinky čokolády

Věděli jste, že čokoláda je skvělým lékem na nervy? Teď vás vidím, jak se zvedáte a běžíte do nejbližšího obchodu pro tabulku čokolády. Ale počkejte, stojí za zmínku, že by to měla být hořká čokoláda. Prý je v ní více těch dobrých věcí. A taky to není tak mastné a nemusíte se po ní cítit tak špatně.

Přiznám se, že nikdy jsem nebyl zastáncem té hořké varianty. Ale pak mi Monika jednou řekla, že pokud budu jíst víc hořké čokolády, budu mít míň nervů. Proto jsem na svůj každodenní čokoládový rituál přidal kousek té hořké. A co se nestalo! Moje nervy se uklidnily a já začal hodně líbit i chuť hořké čokolády.

Závěrem, prostě existuje tolik jídel, které nám mohou pomoct cítit se lépe. Koneckonců, kdo z nás neuvítá dobrý důvod k jídlu? Mějte ale na paměti, že se stále musíme starat o naše zdraví a ne přejídat se. A co vy? Máte nějaké tipy na jídla, která vám pomáhají uklidnit nervy? Podělte se o ně se mnou a ostatními čtenáři v komentářích.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář