Curzu Zdraví a Rehab

Co na bolest vyhřezlé ploténky?

  • Domů
  • Co na bolest vyhřezlé ploténky?
Co na bolest vyhřezlé ploténky?

Proč je vyhřezlá ploténka tak bolestivá?

Možná to sundáte jako klišé, ale vyhřezlá ploténka je skutečně bolestivá. Představte si něco jako hrudní pahýl, který se vám snaží vyšplhat z vaší páteře a roztáhnout se po celém těle. Nezlobte se na mě, to je jen podívaná na bolest vyhřezlé ploténky. Schválně jsem to přibarvil abych vám ukázal, jak obtížné to může být.

Vyhřezlá ploténka, lékařsky známá jako diskuze, je stav, při kterém se měkká tkáň, která obklopuje ploténku, protrhne. Toto vede k tomu, že část ploténky vystupuje ven z oblasti mezi obratli, což může stlačovat nervy a způsobovat bolest, necitlivost nebo slabost. A je to opravdu nepříjemné. Vlastně, moje teta Alena jednou řekla, že to je jako pokusit se o tanec flamenca, zatímco na jedné noze máte kleště na nehty! Samozřejmě to není medicínsky přesné, ale vystihuje to podstatu bolesti.

Nános teorie - jak funguje ploténka?

Nyní, když jsme si ujasnili, jak nepříjemná může být bolest vyhřezlé ploténky, pojďme se podívat na to, jak vlastně ploténka funguje. Ploténky jsou meziobratlové disky, které působí jako tlumiče nárazů pro obratle, kosti, které tvoří páteř. Když se pohybujeme, skáčeme, běháme nebo dokonce sedíme, jsou ploténky ty, které nás drží a umožňují nám, abychom mohli všechny tyto věci dělat bez bolesti. Ploténka, jak říkám mému synovi Viktorovi, je jako superhrdina v našem těle.

Můžeme si to představit jako malý polštářek mezi našimi obratli, který nám umožňuje ohebnost a pohyb bez toho, aniž by se naše kosti otíraly jedna o druhou. Což je skvělé, dokud nepřestane fungovat - a pak se to stane bolestivé. To je ten případ, kdy ploténka vyhřezne. Ploténka, která vyhřezla způsobí, že začnete cítit bolest v místě, kde došlo k vyhřeznutí ploténky. Někdy může dojít i k vyzařování bolesti do končetin, což samo o sobě je také nepříjemné.

Co lze dělat pro zmírnění bolesti vyhřezlé ploténky?

Pokud už máte bolest vyhřezlé ploténky, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Ale to neznamená, že nemůžete dělat něco pro zmírnění bolesti doma. Je dobré vědět, že existují různé metody na zmírnění bolesti a každý si může najít tu nejvhodnější pro sebe. Může to zahrnovat léky na předpis, fyzickou terapii, cvičení a dokonce i změnu životního stylu. Koneckonců, nejsem jen muž se senzitivitou pro bolest (ano, já vím, že je to vlastně celkem závažné), ale také blogger, který rád zkoumá různé metody na zvládání tohoto stavu.

Osobně bych začal s fyzickou terapií. Měl jsem skvělé zkušenosti s cvičením a posilováním konečně musíte začít s nějakým tím fitness. Proč to nezkusit hned teď? Ale nemyslete si, že chodím do posilovny každý den ráno o páté. Ještě lepší je, že to můžete dělat z pohodlí vlastního domova. Když měla moje teta Alena problemy s ploténkou, doporučil jsem jí program cvičení, který se zaměřuje na zlepšení flexibility a síly páteře. Fun fact: Po několika týdnech cvičení mi řekla, že se cítí lépe než kdy předtím! Což je jen důkaz, že s tím můžete něco udělat.

Co dělat, když právě bojujete s bolestí vyhřezlé ploténky?

Když jsem měl poprvé problémy s vyhřezlou ploténkou, nevěděl jsem, co mám dělat. Byl jsem jako namačkaný v pyžamu u televize a snažil jsem se zhlubit jakékoli informace, které by mi mohly pomoci. Ale bylo to dost frustrující. Když se zraníte, není to jen bolest, která vás trápí, ale také nejistota a stres z toho nevědění, co se děje.

A tak jsem začal hledat odpovědi. Naštěstí je internet plný užitečných informací a nápadů, jak se vypořádat s bolestí vyhřezlé ploténky. Musím říci, že jsem se hodně naučil. A tak vám předávám tuto moudrost: nenechte se odradit bolestí. Vyhledejte pomoc a vyhledejte řešení. Najděte si cvičení, které můžete dělat doma, aby jste posílili své stehenní svaly a vylepšili svou držení těla. Poprosíte svého lékaře o léky na bolest a protizánětlivé léky. A poslední, ale ne nejmenší: pozitivní postoj je nejlepší lék.

Osvědčené rady, kterými bych se rád podělil

Během mých vlastních zkušeností s bolestí vyhřezlé ploténky jsem se naučil několik osvědčených rad. A rád bych se s vámi o ně podělil.

Jako první, pokud můžete, zkuste se vyhnout sedění. Ano, vím, že je to těžké. Ale sedění může zhoršit bolest vyhřezlých plotének, protože zvyšuje tlak na vaší páteři. Rovněž se snažte udržovat správné držení těla, ať už jste kdekoli. A zkuste se vyhnout narušení vaší rovnováhy, protože to může zvyšovat riziko padání a poranění. Samozřejmě, že existují výjimky - jako když hýbete těžkým nábytkem. Ale když to uděláte, zkuste si připomenout, abyste se nepřetahovali a abyste používali správnou techniku.

A konečně, pamatujte, že není na škodu požádat o pomoc. Když jsem měl vyhřezlou ploténku, měl jsem tendenci si myslet, že musím všechno zvládnout sám. Ale pravdou je, že jen málokdo zvládne takový problém bez pomoci. Rozhodně se mi to nepodařilo. A když jsem si uvědomil, že je v pořádku požádat o pomoc, stalo se můj život s vyhřezlou ploténkou mnohem snazší.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář