Curzu Zdraví a Rehab

Co nejíst při cvičení?

  • Domů
  • Co nejíst při cvičení?
Co nejíst při cvičení?

Úvod do tématu: Co nejíst při cvičení?

Já, Lukáš, jsem už od mládí vášnivým sportovcem, a to mi přineslo mnoho radosti, zdraví, ale také několik lekcí o správné výživě. Chtěl bych se s vámi podělit o mé poznatky a doporučení o tom, co nejíst při cvičení. Ale připomínám, že nejsem nutriční terapeut ani lékař, a každý je jedinečný a může mít zcela odlišné potřeby a reakce na jednotlivé potraviny.

Předcestovní jídla a nápoje

Před jakýmkoli cvičením je důležité se správně a dostatečně najíst. Ale neměli byste jíst prostě cokoli, co vám přijde pod ruku. Existuje několik potravin a nápojů, které byste měli před cvičením vyhnout. Například se doporučuje se vyhnout rychlým cukrům a jednoduchým sacharidům, jako jsou bílý chléb, těstoviny nebo sladkosti. Ty mohou způsobit rychlý nárůst hladiny cukru v krvi a následný náhlý pokles, což může způsobit únava a vyčerpání.

Můj kamarád jednou ignoroval toto doporučení a před intenzivním tréninkem si dal donut. Výsledek? Po půl hodině skončil na zemi, úplně vyčerpaný, během nejtěžší části tréninku. A ano, bylo to celkem vtipné, ale také to byla velká lekce.

Jídla a nápoje během cvičení

Při cvičení je důležité doplnit tekutiny a elektrolyty, ale opět to není úplně jednoduché. Měli byste se vyhnout sladkým nápojům obsahujícím přidaný cukr, jako jsou některé "sportovní" nápoje, limonády nebo energetické nápoje. Ty mohou způsobit dehydrataci a podráždění žaludku, což může vést k nevolnosti a křečům.

Nedávno jsem toto pravidlo poprvé porušil. Byl jsem na běžecké trati a zapomněl jsem svou obvyklou láhev s vodou. Eliška, má manželka, mi nabídla plechovku jejího oblíbeného energetického nápoje. Poté, co jsem ho vypil, jsem se cítil skvěle... asi tak 10 minut. Potom jsem zažil křeče jako nikdy předtím, a já jsem ten den běh skončil dříve, než jsem plánoval.

Potraviny a nápoje po tréninku

Občas se stane, že po náročném tréninku máme obrovskou chuť na něco sladkého nebo mastného. Ale bohužel, toto byste měli také raději vyhnout. Po cvičení je důležité doplnit bílkoviny a komplexní sacharidy pro regeneraci svalů, ale také vlákninu a vitamíny pro celkové zdraví. Jídlo plné cukrů a nasycených tuků vám tyto živiny neposkytne.

Individuální reakce na potraviny

Jak jsem již zmínil na začátku, každý je jedinečný a může mít odlišné reakce na různé potraviny. Moje manželka Eliška například nikdy nemůže sníst nic mastného před během, zatímco můj kamarád může sníst hamburger a potom běžet maraton. Proto je důležité sledovat, jak vaše tělo reaguje na různé potraviny a nápoje, a přizpůsobit svoji stravu tomu.

Jak zvládnout chuť na nevhodné potraviny?

Chápu, že občas je těžké odolat chuti na něco sladkého nebo mastného, zvlášť když máte pocit, že jste si to "zasloužili" po náročném tréninku. Ale věřte mi, že dlouhodobě je pro vaše tělo a výkonnost mnohem lepší se držet zdravých a vyvážených jídel. Pokud máte velkou chuť na něco nezdravého, zkuste najít zdravou alternativu. Například místo cukroví můžete sníst kus ovoce s jogurtem, nebo místo hranolek si připravit domácí pečenou zeleninu.

Závěr

Jíst správně při cvičení je klíčové pro dosažení dobrých výsledků. Ale není to jen o výkonnosti, jde také o to, jak se cítíme. Když se stravujeme správně, cítíme se energičtější, zdravější a šťastnější. Takže, držme se zdravých jídel a nápojů, a především si užijme svého cvičení!

Lukáš Kunc

Lukáš Kunc

Jsem odborník na rehabilitaci se specializací na obnovu fyzické kondice po zraněních a nemocích. Věnuji se každému klientovi individuálně a vytvářím komplexní plány na zlepšení jejich zdravotního stavu. Miluji psaní o zdraví, zdravé stravě a o své profesi - rehabilitaci a sdílení svých znalostí a zkušeností s ostatními.

Napsat komentář