Curzu Zdraví a Rehab

Jak dlouho se hojí ploténka?

  • Domů
  • Jak dlouho se hojí ploténka?
Jak dlouho se hojí ploténka?

Příznaky a diagnóza

Často nám záda dávají najevo, že s námi něco není v pořádku. Tahle nešťastná ploténka, která nám začne dělat potíže, může přinést nepříjemné bolesti, se kterými se setkáme takřka každý den. Víte, jaké jsou příznaky poškozené ploténky? Jsou to bolesti končetin, necitlivost, zhoršená hybnost nohou, bolesti při sedění nebo dokonce při ležení.

Diagnóza však není jen tak jednoduchá. Trvalo mi to několik návštěv u lékaře, až se mi podařilo zjistit, že mám protrženou ploténku. Přidal jsem si tak další položku na list mého zdravotního stavu, kde už jsou zmínky o alergii na kočky (což je pěkně ironické, když máte pes Maxa a byli jsme jednu dobu na společné procházce pronásledováni rozzuřenou kočkou).

Léčba a rehabilitace

Léčba plotének je docela složitý proces. V mém případě to bylo o léčení bez operace, což zahrnovalo spoustu fyzioterapie, plavaní a klidového režimu. A věřte mi, když vám řeknu, že klidový režim není tak klidný, jak by se mohlo zdát. Nejdříve jsem musel zůstat několik týdnů v posteli a poté jsem zahájil rehabilitační cvičení.

Tady přichází Martina, moje manželka, do hry. Byla mi obrovskou oporou v mých těžkých chvílích. Pomáhala mi s pravidelnými cviky a dohlížela na můj režim. Uvědomil jsem si, jak je důležitá role partnera u lidí, kteří procházejí takovouto léčbou. Bez ní to pro mě určitě nebude tak snadné.

Operace ploténky

Některé případy bohužel vyžadují operaci. Je to nejtěžší cesta, ale někdy prostě není jiné východisko. Já osobně se takové situaci vyhnul, ale mám kamaráda, který musel podstoupit operaci ploténky. Trvalo to několik měsíců, než se zotavil, ale nyní je v pohodě. Úplně se vrátil do svého běžného života, až na to, že už nemůže hrát fotbal jako dříve.

Operativní řešení je vždy poslední možností, pokud konzervativní terapie selhává. Ale mějte na paměti, že i operace má své rizika a komplikace. Proto je opravdu důležité pečlivě zvážit všechny možnosti se svým lékařem.

Léčba domácími prostředky

Nechci být chápán, že propaguji samoléčení, ale existují situace, kdy mohou některé domácí prostředky pomoci zmírnit bolest. Například když jsem měl bolesti, skvěle mi pomohl led a teplé koupele. Ale také jsem se rychle naučil, že není radno přetěžovat záda.

Na druhou stranu, mějte na mysli, že každý jsme jiný a co pomáhá mně, nemusí nutně pomoci vám. Takže pokud máte nějaké ty "domácí" tipy a triky, doporučuji je konzultovat se svým lékařem.

Kdy vyhledat lékaře

Bolest zad je něco, co byste neměli ignorovat. Pokud se bolest zad zhorší, pokud je bolest konstantní, nebo pokud máte omráčené nebo slabé nohy, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Jsem si jistý, že pokud bych na začátku nešel k lékaři, moje situace by se mohla značně zhoršit.

Návštěva lékaře je nezbytná. Ať už se jedná o fyzioterapeuta, ortopeda nebo neurologa, vždy je důležité mít profesionální radu. Udržujte své zdraví na prvním místě a pamatujte, že se starat o své tělo, znamená i starat se o svou mysl.

Prevence

Bolavá záda nejsou ničím příjemným a určitě vím, o čem mluvím. Prevence je klíčová. Pravidelné cvičení, dobré držení těla a správný životní styl jsou základem pro zdravá záda. A když říkám pravidelné cvičení, nemyslím tím, že máte překonávat své rekordy v posilovně, ale spíše jde o pravidelnou fyzickou aktivitu, která vám udělá radost.

Osvědčilo se mi plavání. Jako bývalý plavec mohu říci, že je to ideální volba pro lidi, kteří mají problémy se zády. Ale nezapomeňte, vše je o vyváženosti a tak samozřejmě musíte sledovat, jaké potraviny konzumujete a jak se staráte o své tělo obecně. Takže pamatujte - prevence je klíčová!

Josef Novák

Josef Novák

Jako specialista na rehabilitaci pracuji v rehabilitačním centru v Hradci Králové. Mám za sebou mnoho úspěchů při pomoci lidem vracet se zpět do plného života po různých ztrátách fyzických schopností. Jsem také velkým nadšencem pro zdravý životní styl, a proto rád píšu o zdravé stravě a jejím vlivu na naše zdraví. Moje práce je mou vášní a jsem šťastný, že mohu pomáhat lidem žít plnohodnotný život.

Napsat komentář