Curzu Zdraví a Rehab

Jak funguje fyzioterapie?

  • Domů
  • Jak funguje fyzioterapie?
Jak funguje fyzioterapie?

Kdo jsou fyzioterapeuté a co dělají?

Ah, fyzioterapie. Těch pár kroků ze svázaného k posti do světa, kde se zase cítíš jako celej člověk. Kdo to dělá možným? Fyzioterapeuti. Oni jsou ti, kdo nás odpoutávají od bolesti a nehybnosti a vedou nás zpět k pohodě a pohybu. Ale dělat to, co dělají, není tak jednoduché, jak by mohlo na první pohled vypadat. Vaše fyzické zdraví je v jejich douškových rukách (dobře, možná ne doslova, ale figurativně rozhodně ano).

Fyzioterapeuti studují až do morku kostí, studují anatomii, fyziologii a další složité věci, které nás obyčejné smrtelníky děsí. Jakmile se vybaví všemi těmi odbornými znalostmi, které si nabalí, přichází na řadu praxe. A v té praxi se naučí poznávat nejrůznější zdravotní problémy a najdou způsob, jak nám pomoci.

Jakou roli hraje fyzioterapie v naší společnosti?

Nenapadlo vás někdy, jak je taková fyzioterapie důležitá? Neudělalo vám to někdy takový ten malý kopanec do zadku, když vás něco bolí a nemůžete se pohnout? Fyzioterapie je pak ten, kdo vás vrátí do hry. A nejen to. Fyzioterapie hraje klíčovou roli i v prevenci. Bez fyzioterapie bychom naše těla odsoudili k věčnému bolení a neschopnosti normálně se pohybovat.

Vím, co teď asi říkáte: "Veronika, ty jsi taková drama queen!" A možná máte pravdu. Ale pokud máte rádi své tělo a rádi ho vidíte v pohybu a bez bolesti, měli byste fyzioterapii přeci jen dát nějakou tu šanci.

Povaha léčby fyzioterapií

Jde o to, že fyzioterapie není takový ten univerzální lék. Tohle není pilulka, kterou spolknete a vše je ok. Fyzioterapie je proces. Proces, který může být zdlouhavý, náročný a někdy dokonce i bolavý. Ale je to proces, který stojí za to.

Já sama jsem několikrát prošla fyzioterapií a vždy to bylo stejné - bolest, pot, slzy. Ale pak přišla úleva, pohyb, pocit, že jsem zase já. A za to stojí vydržet.

Metody používané ve fyzioterapii

Když mluvíme o fyzioterapii, mluvíme o mnoha různých metodách a technikách. Každý pacient je jiný a každá situace vyžaduje jiný přístup. Proto je fyzioterapie tak pestrá.

Ať už je to manuální terapie, cvičení, strečink, elektroterapie nebo co jiného, vše má své místo a účel. A to je to, co dělá fyzioterapie tak úžasnou - její schopnost přizpůsobit se těm nejrůznějším potřebám a situacím.

Účinky fyzioterapie na naše zdraví

Možná vás to překvapí, ale fyzioterapie formuje naše zdraví víc, než si možná uvědomujeme. A nemá ta účinku jen na fyzickou stránku našeho života. Má hluboký dopad i na naši psychickou pohodu.

Jestliže jsme omezeni bolestmi a nemůžeme se pohybovat tak, jak bychom chtěli, ovlivňuje to nejen naše tělo, ale také náš duševní stav. Fyzioterapie nám může vrátit radost z pohybu a přispět tak ke zlepšení našeho psychického zdraví.

Budoucnost fyzioterapie

Věřím, že fyzioterapie má před sebou světlou budoucnost. S rostoucím počtem lidí, kteří trpí pohybovými problémy a bolestmi, potřeba fyzioterapeutické péče stále roste. Fyzioterapie je přítomná ve světě sportu, ve světě péče o seniory, ve světě post-traumatické péče a mnohým dalším oblasech. A to je skvělé!

Protože pokud se někdo umí postarat o naše tělo a vrátit nám radost z pohybu, jsou to fyzioterapeuti. Takže klobouk dolů před těmito odborníky na zdravotní péči a děkujeme za všechnu tu tvrdou práci, kterou dělají!

Veronika Hofmannová

Veronika Hofmannová

Jsem odbornicí na rehabilitaci s mnohaletou praxí. Mým hlavním cílem je pomáhat lidem zvládat jejich fyzické obtíže a dosáhnout lepší kvality života. Věnuji se rovněž vytváření odborných článků a blogů na téma zdraví, zdravé stravy a rehabilitace. Věřím, že správná výživa a terapie mohou mít zásadní vliv na celkové zdraví a pohodu člověka. Tento svět je nádherný a chci, aby si ho každý mohl užívat naplno.

Napsat komentář