Curzu Zdraví a Rehab

Jak podpořit své zdraví: Zásadní faktory a tipy

  • Domů
  • Jak podpořit své zdraví: Zásadní faktory a tipy
Jak podpořit své zdraví: Zásadní faktory a tipy

Stravování jako základní kámen

Vzpomínám, jak jsem jako mladý kluk míval chuť na všechno sladké, ale vždy se našel někdo, kdo mi napráskal na prsty, že to se zdravím nejde dohromady. Dneska, když už patřím spíše k těm zkušenějším, si říkám, že na tom něco bude. Ale co je to správné stravování? Nuže, není to žádná velká věda. Mluvim tu o vyvážené stravě, která by měla obsahovat všechny základní živiny - bílkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny a minerály. Mno, a samozřejmě vlákninu, na tu se nesmí zapomenout!

Přiznám se bez mučení, že občasná burgerová orgie je sice výtečná záležitost po dlouhém dni, ale miska plná zeleniny s kouskem grilovaného lososa je to, co mi dodá nejvíce energie a co se málokdy podepíše na mé postavě nebo kondici. Udržovat pestrou a vyváženou stravu není vždycky jednoduché, zvláště když člověk žije v běhu. Ale víte co? Má to svoje plusy. Nejsem žádný výživový poradce, ale s radostí zažlu svou zkušenost – s každou barevnou zeleninou a pestrou sestavou na talíři se cítím jako nový člověk.

Fyzická aktivita pro každého

Kdykoliv se dostanu do hovoru o cvičení, vždy si vzpomenu na ten den, kdy mě Max, můj věrný čtyřnohý přítel, málem odtáhl z půlmaratonu, protože slyšel psa na opačném konci parku. Ano, cvičení je důležité, ale nemusí to být hned maraton. Stačí pravidelná chůze, běhání, jízda na kole nebo třeba jóga. Já osobně mám nejraději ranní běhání, a to hlavně v létě, kdy se probouzí příroda a Max ještě není tak nadšený k větším dobrodružstvím.

Všichni víme, že pravidelná fyzická aktivita zlepšuje činnost srdce, posiluje svaly a zpevňuje tělo. Co ale možná nevíme, je to, že cvičení může být i zábavné. Já když už se dostanu z toho prvního kroku běžecké rutiny, začnu si to užívat. A výsledky? Ty vidím nejenom na mém postavě, ale i na tom, jak se cítím během dne. Energie se mi zvedne a moje mysl je jako by omládla.

Spánek – nepříliš tajný elixír mládí

Jednou jsem četl, že bez spánku by člověk nevydržel déle než 11 dní. A já to beru vážně. Spánek je pro mě svatost. Když mám nedostatek spánku, mám pocit, jakoby mi někdo zapomněl načerpat energii – jsem podrážděný, unavený a nic se mi nechce. Ale to není vše, špatný spánek ovlivňuje i celkové zdraví. Zhoršuje metabolismus, vede k vyššímu riziku vzniku chronických nemocí a dokonce negativně ovlivňuje psychiku.

Takže jak na lepší spánek? Váš zlatíčko s těmi čtyřmi nohama tam možná nebude asi ten nejlepší noční parťák, ačkoliv Max, můj psí společník, by si o nějaké té diskusi mohl myslet svoje. Ale jde hlavně o pravidelnost a kvalitu. Já se snažím chodit spát vždy ve stejnou dobu a dát si alespoň sedm až osm hodin kvalitního spánku. Vypnutí elektroniky hodinu před spaním a pohodlný matraci také udělají divy.

Stres jako nepřítel číslo jedna

Lidé často zapomínají, jak velký dopad na zdraví má stres. Já když se cítím pod tlakem, tak jsem jako výbušnina čekající na zapálení. A to je špatné, protože stres může způsobit celou řadu zdravotních problémů – od bolestí hlavy přes zažívací potíže až po vážnější stavy jako jsou srdeční choroby. To už není sranda!

Moje zkušenost? Nezapomínejte na relaxaci. V naší rušné době je důležité najít si čas jenom pro sebe. Ať už je to uklidňující koupel, čtení knihy (mimochodem, knihy jsou skvělé!), poslech hudby nebo chvíle ticha při procházce v parku. Já miluji ty chvíle, kdy jdu ven s Maxem a mám čas na přemýšlení. Takové malé každodenní rituály pomáhají udržovat stres na uzdě a mysli čistou.

Hydratace – voda je základ

Nikdy bych nevěřil, jak velký rozdíl může udělat pitný režim. Když jsem byl mladší, pil jsem ledaco, ale vodu jen občas. A to byla chyba! Voda je pro tělo jako elixír. Dneska mám vždy u sebe láhev vody a snažím se doplnit alespoň dva litry tekutin denně. Zdá se to jako moc, ale těch pár záchodových pauz navíc stojí za to, věřte mi!

Voda totiž pomáhá všemu – od trávení po odvoz odpadu z těla, od regulace tělesné teploty po zlepšení kůže. A kdo by nechtěl vypadat mladší bez vrásek, že? Žádnej magic potion, jenom obyčejná vodička. Navíc hydratovaný organismus lépe zvládá stres a únavu. Takže když mám hlavu jako střep a nevím, kam dříve skočit, většinou zjistím, že to, co potřebuju, není kafe, ale sklenice vody.

Přísun čerstvého vzduchu

Vzduch, který dýcháme, může mít obrovský vliv na naše zdraví. Já když jsem celý den zavřený doma nebo v práci, přijdou mi ty stěny jako hrozba. A vědci říkají, že pravidelné větrání a pobyt venku mohou pomoci předcházet respiračním problémům. Pravidelné větrání pokoje a chodit na procházky se stalo mou denní rutinou a neverím, že bych tohle zdravé zvyky mohl někdy vynechat.

Čerstvý vzduch je jako balsám pro duši i tělo. Kromě toho, že je venku obvykle méně znečištěno než uvnitř, pobyt v přírodě a sluneční svit také přispívají k lepší náladě a celkové pohodě. Můj výlet do lesů kolem Hradce Králové jsou vždy plné dobrodružství, ačkoliv Max bývá občas více nadšený z ulovených klacíků než z přírodních krás kolem nás.

Sociální kontakty a duševní zdraví

Neživím se jen jako blogger, mám také okruh přátel a blízkých, kterými je moje život daleko pestřejší. A to vede k velmi důležitému bodu – sociální kontakty jsou esenciální pro naše duševní zdraví. Ačkoliv mám rád své chvilky samoty, neobjímání spolužáka ze školy nebo nedělní obědy s rodinou by mi chyběly.

Vztahy s lidmi jsou někdy náročné a vyžadují práci, ale jsou to právě tyhle vazby, které nám pomáhají překonat těžké chvíle a dodávají nám pocit příslušnosti a cíle. Lidé, kteří mají silné sociální sítě, mají nižší úrovně stresu, jsou šťastnější a dokonce prý žijí déle. Takže až budu zase příště zvát kamarády na grilovačku, vím, že to není jen o tom dobrém jídle a pivu, ale také o tom, jak tyto momenty přispívají k mému zdraví.

Promiňte, jestli jsem Vás zahltil vědomostmi, ale zdraví mi leží na srdci tak, jako snad každému z Vás. A tak jsem se snažil popsat, co všechno je pro naše zdraví důležité – od správné stravy, přes fyzickou aktivitu, kvalitní spánek, minimalizaci stresu, dostatečnou hydrataci, kvalitní vzduch až po sociální vztahy. Nikdo není dokonalý, ani já ne, ale je důležité si tyto aspekty udržovat na paměti. A tak vám přeji hodně zdraví, ať už jdete na jogu, do postele nebo na piknik s přáteli. A pamatujte na to, že i malé změny vedou k velkým výsledkům, stejně jako ten můj první zeleninový talíř, po kterém jsem nakonec ani nezatoužil po té čokoládě. Tak ahoj a zůstaňte zdraví!

Josef Novák

Josef Novák

Jako specialista na rehabilitaci pracuji v rehabilitačním centru v Hradci Králové. Mám za sebou mnoho úspěchů při pomoci lidem vracet se zpět do plného života po různých ztrátách fyzických schopností. Jsem také velkým nadšencem pro zdravý životní styl, a proto rád píšu o zdravé stravě a jejím vlivu na naše zdraví. Moje práce je mou vášní a jsem šťastný, že mohu pomáhat lidem žít plnohodnotný život.

Napsat komentář