Curzu Zdraví a Rehab

Jaké vitamíny na únavu?

  • Domů
  • Jaké vitamíny na únavu?
Jaké vitamíny na únavu?

Výzkum vitaminů a jejich účinků na únavu

Nikdy jsem nebyl velký fanoušek vitamínů. Myslel jsem si, že pokud jím vyváženou stravu a cvičím pravidelně, nic dalšího nepotřebuji. Ale jak je mi už čtyřicet let a mám práci, rodinu a ještě chci mít čas na sebe, začal jsem si všímat, že jsem neustále unavený. A ten stav mě začal opravdu trápit. A tak jsem se začal pídit po informacích a výzkumu a zjistil jsem, že některé vitamíny mohou pomoci bojovat s únavou.

Potřebné vitamíny pro zvýšení energie

Prošel jsem řadu studií a aučných článků, hovořil s odborníky a zdroji, které jsou odborníky na výživu a také s lidmi na fórach a sociálních sítích, kteří jsou v podobné situaci jako já. A co jsem zjistil? Vitamíny B, vitamin C a železo jsou nejdůležitější při boji s únavou.

Vitamíny skupiny B: Přítel energie

Takže první na seznamu jsou vitamíny skupiny B. Ať už jde o vitamín B1, B6, B9 nebo B12, všechny tyto čtyři vitamíny hrají klíčovou roli v produkci energie v těle. Pomáhají přeměnit potravu, kterou jíme, na energii, kterou můžeme využít během dne.

Nedostatek vitamínů B může způsobit, že se budete cítit unavení a vyčerpaní, protože vaše tělo nebude moci efektivně přeměnit potravu na energii. A dokonce i když jste dostatečně jí, ale nejíte dost vitamínů B, můžete se stále cítit unavení.

Super moc vitaminu C

Vitamin C je další super vitamín, který pomáhá v boji s únavou. Je to silný antioxidant, který pomáhá chránit naše tělo před škodlivými volnými radikály, což může také pomoci zvýšit naši energii. Nejen to, ale vitamin C také podporuje zdravý imunitní systém, který je nezbytný pro boj proti onemocnění a udržení naší energie na vysoké úrovni.

Železo: Těžkopádný soupeř únavy

V mém rodinném kruhu je anémie velmi častá, takže vím, jak může nedostatek železa způsobit únavu. Železo je nezbytné pro výrobu hemoglobinu, proteinu, který přenáší kyslík do buňek našeho těla. Bez dostatku železa naše tělo nemůže produkovat dostatek hemoglobinu, což může vést k anémii a způsobit chronickou únavu a slabost.

Jak získávat tyto vitamíny a minerály?

Přemýšlím, jak je získávat? Každý z nich se nachází v různých druzích potravin. Například vitamíny B se nacházejí v celozrnných produktech, ořechách a semenech a železo v červeném masu, špenátu a luštěninách. Vitamin C je hlavně v citrusových plodech, jako jsou pomeranče, grapefruity a kiwi, ale také v paprice a brokolici.

Snažil jsem se zahrnout všechny tyto potraviny do mého jídelníčku, aby se naše malý rodinný tým cítil dobře a energicky. Viktor začal jíst více luštěnin a špenátu, protože je to vynikající zdroj železa. A Papoušek Karel se snaží sníst všechny pomeranče, než se k nim dostanu. No, a Křeček František? Ten jí ořechy a semena jako by mu šlo o život.

Případová studie: Moje zkušenost s vitamíny

Asi před měsícem jsem se rozhodl zkusit dodat těmto vitamínům více prostoru v mém týdenním jídelníčku. Byl jsem zvědavý, jak velké rozdíly pocítím. No a jaké bylo moje překvapení, když jsem po týdnu cítil mírné zlepšení. Po druhém týdnu už to bylo značně znatelné. Najednou mi zbylo více energie na to, udělat více věcí, stačil jsem dělat věci, které jsem předtím odkládal. Třeba procházku po večeři, posezení s knihou, nebo třeba jen hraní se s Viktorem.

Byla to skutečná změna a nejen pro mě. Dokonce i Viktor a moje zvířátka cítili změnu. Papoušek Karel byl mnohem aktivnější. Viktor se nevracel ze školy tak unavený. A Křeček František? Ten běhal v kolečku jako o závod.

Závěr

Náš organismus je komplikovaný systém, který potřebuje správné množství a druh vitamínů a minerálů k optimálnímu fungování. Pokud jsme unavení a vyčerpaní, je možné, že nám chybí některé klíčové vitamíny, které by nám mohly pomoci získat zpět naši energii. Proto, pokud se cítíte unaveni, zkuste zvětšit přísun vitamínů skupiny B, vitamínu C a železa ve vaší stravě.

Vždy mějte na paměti, že nejlepší způsob, jak získat vitamíny a minerály, je přirozeně - přes potravu, kterou jíte. Doplňky by měly být považovány za doplňkový zdroj, nikoli za hlavní zdroj těchto důležitých živin. A jak vždy, pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo se cítíte neustále vyčerpaní, neváhejte se obrátit na svého lékaře.

A tak jako mě, i vás mohou vitamíny příjemně překvapit.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář